Χρήσιμες Συνδέσεις


ΚΕΝΤΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ


Ξένα Κέντρα Εκπαίδευσης και συνεχιζόμενης εκπαίδευσης στη Συστημική-Οικογενειακή θεραπεία

Ackerman Institute for the Family (New York, USA) www.ackerman.org

Taos Institute (Ohaio, USA) www.taosinstitute.net

Dulwich Centre (Adelaide, Australia) www.dulwichcentre.com.au

Tavistock and Portman NHS Foundation Trust (London) www.tavistockandportman.nhs.uk

Institute of Family Therapy (UK) www.ift.org.uk

 

ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ

Εταιρείες για τη στήριξη παιδιών και οικογενειών


Ε.Ψ.Υ.Π.Ε. Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου www.epsype.gr


ΜΕΡΙΜΝΑ. Εταιρεία για τη φροντίδα Παιδιών και Οικογενειών στην αρρώστια και το θάνατο  

www.merimna.org.gr


Εταιρείες Συστημικής-Οικογενειακής θεραπείας

Ελληνική Εταιρεία Συστημικής Θεραπείας www.elesyth.gr

Ελληνική Εταιρεία Συστημικής Σκέψης και Ψυχοθεραπείας Οικογένειας  www.hestafta.org
 
European Family Therapy Association www.europeanfamilytherapy.eu

International Family Therapy Association www.ifta-familytherapy.org
 
Association for Family Therapy and Systemic Practice www.aft.org.uk

 

Κέντρα συμπληρωματικής εκπαίδευσης για  συστημικούς θεραπευτές

Μarte Meo International   www.martemeo.com

Marte Meo Hellas  www.martemeo.gr

EMDR-Hellas www.emdr.gr

Ινστιτούτο Τραυματοθεραπείας  www.travmatotherapeia.com



Εταιρείες Ψυχοθεραπείας και Συμβουλευτικής

Εθνική Εταιρεία Ψυχοθεραπείας Ελλάδος www.nopg.gr

European Association for Psychotherapy
www.europsyche.org

Ελληνική Εταιρεία Συμβουλευτικής
www.hac.com.gr

European Association for Counseling
www.eacnet.org



Εταιρείες και Σύλλογοι Ψυχολόγων

Ελληνική Ψυχολογική Εταιρεία www.elpse.gr

Σύλλογος Ελλήνων Ψυχολόγων
www.seps.gr

Σύλλογος Ελλήνων Φοιτητών Ψυχολογίας
www.gpsa.gr

The European Federation of Psychologists Associations
www.efpa.be

British Psychological Association
www.bps.org.uk

American Psychological Association
www.apa.org



Σύλλογοι Ψυχιάτρων

Ελληνική Ψυχιατρική Εταιρεία www.psych.gr

The Royal College of Psychiatrists
www.rcpsych.ac.uk

American Psychiatric Association
www.psych.org



ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΑ


Επιστημονικά Περιοδικά

Australian and New Zealand Journal of Family Therapy www.anzjft.com

Counseling Psychology Quarterly http://www.routledgementalhealth.com/journals/details/0951-5070/

Family Process www.familyprocess.org

Families, Systems and Health  
www.apa.org/pubs/journals/fsh/index.aspx

International Journal of Group Psychotherapy
www.guilford.com

Journal of Family Therapy 
onlinelibrary.wiley.com/journal/10.1111/%28ISSN%291467-6427

Journal of Marital and Family Therapy
onlinelibrary.wiley.com/journal/10.1111/(ISSN)1752-0606

Journal of Systemic Therapies www.guilford.com/pr/jnst.htm

Psychotherapy: Theory, Research, Practice, Training www.apa.org

The American Journal of Family Therapy
www.tandf.co.uk/journals/titles/01926187.asp

 Psychotherapy Networker  www.psychotherapynetworker.org

 Journal of Family Psychotherapy  www.tandf.co.uk/journals/titles/08975353.asp

 American Journal of Psychotherapy www.ajp.org

 Intern. J. of Narrative Therapy and Community Work www.dulwichcentre.com.au/international-journal-narrative-therapy.html

 Narrative Inquiry http://benjamins.com/catalog/ni

 Εξαρτήσεις  www.exartiseis.gr

 Μετάλογος 

 

Δωρεάν ηλεκτρονικά περιοδικά (e-journals)

International Journal of Collaborative Practices http://collaborative-practices.com

Narrative Works Journal www.taosinstitute.net/narrative-works-journal

Explorations: An e-journal of Narrative Practice www.dulwichcentre.com.au/e-journal.html

Συστημική Σκέψη & Ψυχοθεραπεία www.hestafta.org περιοδικό

Περιοδικό Αντιστίγμα (Δίκτυο για τα δικαιώματα και τις παραβιάσεις στο χώρο της ψυχικής υγείας) www.antistigma.gr

 Περιοδικό της EFPA  http://efpa.magzmaker.com/efpanewsmagazine/

 

European Journal of Counseling Psychology https://ejcop.psychopen.eu

 

Διεθνείς εκδοτικοί οίκοι με ενδιαφέρον για το χώρο της ψυχολογίας/ψυχοθεραπείας

Guilford Press www.guilford.com

Karnac Books
www.karnacbooks.com

Psychology Press
www.informaworld.com

Taylor and Francis Group
www.tandf.com

Sage Publications
www.sagepub.co.uk

Wiley-Blackwell
eu.wiley.com

Open University Press
www.openup.co.uk

Norton
www.wwnorton.com